Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Yılsonu Tebriği

yılbaşı

Yeni yıl geliyor bunu mu kutluyoruz yoksa bir yıl daha bitti bunu mu? Yılbaşı, kimi noel'de dese ikisi farklı şeyler. Yılbaşını kutlamak artık dini bir olay değil. Bir kültür haline geldi. Noel kutlamaları, hristiyanların Hz. İsa'nın doğumunu kutlamaları(25 Aralık-1 Ocak), yılbaşı ise adı üstünde yeni bir yılın başlangıç kutlaması. Benim takıldığım nokta şu: Hadi diyelim hristiyanlar Hz. İsa'nın doğum gününü kutluyor dini bir gereklilik(bkz: kutlu doğum haftası). Peki yılbaşı olarak yeni bir yılın gelmesinin kutlanmasının sebebi nedir? Belkide geçen yılın bitmiş olmasını kutlamalıyız?


Yeni bir yıl geliyor, heryerde yeni yıla ait astronomik analizler, yeni yıldan beklentiler konuşuluyor. "Geçen yıl şöyle geçti şunu yaptım bunu yaptım, bu sen şöyle olacak" her sene konuşulan şeyler. Oysa koskoca bir yıl geçmiş, bu geçen yılda ne yaptık, iyi miydi kötü müydü yoksa boşa mı geçti. Geçtiğine sevinmeli miyiz yoksa üzülmeli mi? Bence gelecek yıl zaten gelince görülecek, belki beklentimizn altında belki kat kat üstünde. Ama geçen yılda yaşadıklarımız hala bizimle, geçen yılda kalmadılar. Bu konuda "keşke" denilebilir, "keşke geride kalsa".  Kimimizde "bu yıl keşke hiç bitmese" diyordur eminim. Şimdi bunları düşünerk yeni yıl gelmesini mi kutlamalıyız yoksa yılın geçmesini mi?

Birde şu meselesi var. Arkadaşlarını, sevdiklerini özel günlerde düşünmek, aramak, hediye almak. Bu tür şeyler için sadece özel günleri beklemek gerekiyor galiba. Başka zaman düşününce "nerden çıktı bu, bayram değil seyran değil" deniyor, öyle ya düşünmek suç;)

Kutlamada, niyet önemli. Ama takvimlerde hafta ve ay gibi kavramlar da var. Neden her ayın başında ya da her haftanın başında da kutlama yapmıyoruz gibi "yılbaşı karşıtı" bir soruda gelmiyor değil aklıma. Madem noeli kutlamıyoruz, 365 gün beklemeye gerek yok her aybaşını kutlayalım, hoş olmaz mı'?

Velhasılı kelam herşeyin gönlünüzce olduğu bir yıl olsun, mutlu yıllar.

Yorum yaz:

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin