Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Windows Sistem Dosyalarını Düzenleme

Bildiğiniz üzere vistadan kalma kullanıcı hesabı denetimi güvenlik açısından her şeyde yönetici yetkisi istiyor. Windows bu konuda güvenliği sağlam tutmaya çalışıyor. Bu doğrultuda windows kendi sistem dosyaları içinde yönetici yetkisine sahip olmanızı istiyor. Bunun için ya komut satırından yetki devralıp değişiklik yapmalısınız ya da değişiklik yaparken kullanacağınız programı yönetici olarak açmalısınız. Alternatif bir metod ise ufak bir uygulama.


Örnek olarak windows 7'de host dosyasını değiştirmeyi anlatacağım. C:/windows/system32/drivers/etc altında bulunan host dosyası engellenen sitelere direk ip vererek girmeye olanak veren dosya.

Doğrudan bu dizine gidip not defteri ile birlikte aç dediğinizde sadece okunabilir olarak açılacak, kaydetmeye izin vermeyecektir. Ancak öncelikle birlikte açacağımız programı yönetici olarak çalıştırırsanız tam yetkili açtığınızdan her türlü değişikliği yapabilirsiniz.

Not defteri uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır dedikten sonra Dosya>Aç komutunu izleyerek host dosyasını açıp düzenlememizi yapabiliriz.

Eğer windows üzerinde bir dosyayı silecek ya da ismini değiştireceksek böyle bir yöntem işe yaramayacaktır. Onun için yazılan ufak bir script var, sağ tık menüsüne Yetkileri Devral sekmesi ekliyor böylece her türlü dosyanın yetkisini alıp değişiklik yapabiliyoruz.

İndirdiğiniz dosyada ki installtekeownership dosyasını çalıştırıp tüm pencereleri onaylayın.

Yetkileri Devral/Take Ownership Scriptini indirmek için tıklayınız.

2 kişi yorum yapmış:

 • çok saolun ya valla istediğimi buldum :)

  sümeyye

  12 Aralık 2011, 12:6

 • heyy bana msn verirmsn baska sorun var onu solicem sana ne olur

  cengiz

  15 Ocak 2012, 2:57

 • Sorununu burdan yazarsan hem daha kısada cevap verebilirim, hemde başkalarına da yardımcı olmuş oluruz. Msn`e çok fazla vaktim olmuyo.

  Sezer

  15 Ocak 2012, 13:29

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin