Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Ubuntu 10.10da Media Center Klavye Çalıştırma

media center keybordUbuntu'nun 10.10 sürümünün çıktığını duyduğumda hemen indirip kurmuştum. Nerdeyse tüm donanımımı tanımış sadece kablosuz microsoft media center klavyemi tanımamıştı. Bugün araştırdım ve tanıtmayı başardım. Şimdilik sadece klavye çalışıyor, media center kısayolları çalışmıyor, zaten kısayolları kullanacak bir uygulamada henüz yok.


Öncelikle mythbuntu adlı ubuntu dağıtımı için geliştirilmiş lirc derlemesini burdan indiryoruz, herhangi bir yer rar arşivini açıyoruz. Ben 0.3.0 sürümü ile anlatacağım, siz son sürümü ile deneyebilirsiniz.

 • İndirdiğimiz klasorde lirc-mod-mce-0.3.0/drivers/lirc_dev/lirc_dev.c ve lirc-mod-mce-0.3.0/drivers/lirc_mod_mce/lirc_mod_mce.c adlı dosyalardaki #include satırlarını siliyoruz.
 • lirc-mod-mce-0.3.0/drivers/lirc_mod_mce/lirc_mod_mce.c dosyasını açıp ctrl+f ile usb_buffer_alloc kısımlarını usb_alloc_coherent ile değiştiriyoruz.
 • Yine aynı dosyadaki usb_buffer_free kısımlarını usb_free_coherent ile değiştiriyoruz.(2 yerde geçiyor.)
 • Modülümüz oluşturuldu. Klasorümuzu /usr/src diznine kopyalayıp aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırıyoruz.
sudo dkms add -m lirc-mod-mce -v 0.3.0
sudo dkms build -m lirc-mod-mce -v 0.3.0
sudo dkms install -m lirc-mod-mce -v 0.3.0
 • Şimdide /etc/modprobe.d/blacklist.conf dosyasını açarak en altına ' blacklist mceusb ' satırını ekleyip kaydediyoruz.
 • Son olarakta yaptığımız aşağıdaki kodu çalıştırarak işlemlerimizi güncelliyoruz:
sudo update-initramfs -u -k all

Bilgisayarı yeniden başlattığımızda artık klavyemiz çalışır durumda olacaktır.

2 kişi yorum yapmış:

 • Klavyem sonunda çalıştı. Xmbc ile kumandayıda çalıştırabilirsek süper olacak.

  Rıza Gün

  24 aralik 2010, 14:18

 • Sezer Bey, ubuntu 11.10 sürümünü kullanıyorum, bahsettiğiniz lirç dosyalarını indirim arşivden açtığımda driver ve diğer klasörlerde bahsettiğiniz dosyalarda değişiklik yapamıyorum, klasöre çıkarttığımda ise driver klasöra gözükmüyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

  Baran

  15 Mart 2012, 2:29

 • benim 11.10 sürümümü deneme fırsatım henüz olmadı fakat kurulum muhtemelen aynı şekildedir. Lirc dosyalarınında 0.4.0 versiyonu çıkmış, onu kullanabilirsiniz. Dosyaları super user olarak yani tam yetkili düzenlemeyi denediniz mi? terminali açıp sudo gedit dosyanın_tam_yolu yazarak; sudo gedit lirc-mod-mce-0.3.0/drivers/lirc_mod_mce/lirc_mod_mce.c şeklinde düzenleme yapabilirsiniz.

  Sezer

  15 Mart 2012, 23:48

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin