Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Ne Olduğu bilinemedi !

Sosyal Ağlarda Neler Oluyor?

Son zamanlarda çok sık duyar olduk "Sosyal Ağ" kavramını. Yeni yeni internet üzerine, internette sosyalleşme üzerine televizyon programları yapılmaya başlandı. Nedir ki bu sosyal ağ, gerçekten sanal sosyallik diye birşey mümkün mü acaba?


Web 2.0'ın hayatımıza girmesi ile herşeyi anında görür olduk. İnternet başında daha çok vakit geçirmeye başladık. Dış dünyayla bağlantımız sadece internet oldu. Dolayısıyla sanal sosyalleşme kavramı ortaya çıktı. İnternetten ayrılmadan arkadaşlarımızla konuşabileceğimiz, içerik paylaşabileceğimiz ortamlara yöneldik.  Mobil teknolojininde gelişmesi buna destek oldu zira artık heryerden sosyal ağlara erişebiliyoruz (hatta ücretsiz). Teknoloji uzmanları sanal sosyalleşme olur mu, gerçek sosyallik mi yoksa değerlerimizi kaybediyoruz gibi sorulara cevap arayadursunlar, sosyal ağlarla ilgili bir kaç ilginç bilgiye göz atalım:

  • Dünyadaki internet kullanıcıların 3'te 2'si sosyal ağlarda yer alıyor.
  • Kullanıcılar ayda yaklaşık 700 Milyar dakikayı sosyal ağlarda geçiriyor.
  • Şirketlerin %90'ı Linkedin kullanarak eleman alıyor.
  • 200 milyon kullanıcı mobil facebook sayfasına erişiyor.
  • Ayda 50 milyardan fazla içerik(Fotoğraf, bağlantı, blog yazısı) paylaşılıyor.
  • Ülkemizde internet kullanan 30 milyon kişinin %57'si internette; internettekilerin %77'si sosyal ağlarda.
  • Facebook'ta dünya sıralamasında 4.sıradayız.
  • Eğer Facebook bir ülke olsaydı 500 milyon üyesiyle Dünya'nın 3. en çok nüfusa sahip ülkesi olacaktı.

Bu rakamlara bakarsak internet kullanıcılarının (hemen) hepsi, sosyallik olur mu olmaz mı düşünmüyor, tüm sosyal ağlara katılıyor. Aslına bakılırsa artık çağın bir gereksinimi. Artık markalar ve kişiler web sayfası yapmaktansa Facebook'ta ya da başka bir sosyal ağda sayfa açarak tanıtımını yapıyor, etkinlikler sosyal ağlarda duyuruluyor. Bu durumda sosyal ağlara katılmak isteğe mi bağlı zorunlu mu size kalmış.

Bana gelince, Bildiğim tüm sosyal ağlarda varım(lifestream).Flickr, twitter,formspring. Olması birşey kazandırmasada olmamasından iyidir.

Yazımın sonunda şu karikatürü paylaşmak istedim. Benim de durumum buna yakın:

twitter bağlılığı

Yorum yaz:

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin