Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Oyun Havası Kültürü

Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, hatta dünyanın neresine giderseniz gidin, bizim için dans, oyun havasından ibaret. Herhangi bi tarzda çalan müzikle eğlenebiliyoruz ama arkasından gelen bir Ankaranın Bağları (son zamanlarda en bilinen o olduğu için bunu dedim) ile ortam tamamen değişip anadolu eğlencesine dönüşebiliyor. Anadoluda var olan çeşitli oyun tarzları ara ara meşhur olsada (örnek :kolbastı) Ankara oyun havası her zaman çizgisini koruyor.

Ankara oyun havası dediğimiz basitçe kolları kaldırıp müziğe eşlik etmek. Aslında  Ankaralı ya da iç anadolulu olmaya gerek yok. Her yörenin kendine göre bi Ankara oyun havası var(adı ankara oyun havası). Fakat benim bu yazıda bahsetmek istediğim Ankara oyun havasının önceki ve sonraki hali.

Öncelikle gerçek oyunun kolları açıp sadece müziğe eşlik etmek olmadığını söylemek gerek. Ankaranın seymenleri oynarmış ya, ağır başlılığı koruyarak oynanır, uyum içinde oynanır ve her şarkı için farklı bir oyun türü vardır. En güzel örneği aşağıdaki videoda. Daha önceden çalışılmamış doğaçlama fakat uyum içinde oynayanlar ile bir düğün kesiti:

İnternette dolaşırken bulduğum bir video bu. Düğünde cep telefonuyla çekilmiş. Hüdayda(fidayda) ile başlayıp atım arap ve sarı kız türküleri ile devam eden oyunda ki ağır abiliği ve uyumu görmüş olmalısınız. Bunun biraz resmi olanı yani folklör ekibi tarafından oynananıda şu videoda:

Bu videoda Ankara'nın ayaş ilçesinin Gökler köyüne ait halk oyunları ekibinden. Kültürü korumaya ve tanıtmaya çalışan az sayıda ekiplerden bir tanesi. İlk videodan farklı olarak Ayaş Yolları ve Çözdal adlı türkülerinde oynanışını görebilirsiniz. Ayrıca videolarda geçmeyen Kostak oyununuda şurdaki videodan izleyebilirsiniz. (videoları mümkün olduğunca amatör olanlardan seçmeye çalıştım)

Bir Ankaralı olarak söyleyebilirim ki artık şehirlerde böyle oynayanları görmek pekte mümkün değil. Köy düğünlerinde orta yaş kesimi ve onlara uygun çalan bir saz ekibi ile görülebilir belki. Ama gençlerin böyle oynadığını görmek imkansız diyebiliriz. Haklı olarak oyun havalarıda zamana ayak uydurdu. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan yeni oyun havalarının müziğindeki hareketlilik ve sözlerdeki eğlence anlayışı ile çok farklı figürlerle oynanır oldu. O seymelerin ağır abiliği gitti yerine yeni bi dans şekli geldi. Kültürde zenginlik olarak sayılabilir. Örnek olarak şu videoyla başlayalım:

Yeni bir dans çeşidi gibi değil mi? Yapılan figürler her videoda farklı. Yine her şarkı için farklı oyun çeşitleri ve figürler mevcut. Bu da farklı gençlerden farklı bir oyun:

Dikkat ederseniz sadece figürler değil türkülerin sözleride değişiyor. Aralara rap tarzı(!) cümleler katılıyo ve oyun daha çok sallamaya yönelik. Maksat eğlence olsun.

Amacı video paylaşmak olan bu yazımda Ankara oyun havası çeşitleri eskisi yenisi hakkında kısa bir bilgi vermiş olduk:)

Bol eğlenceli günler efenim.

Yorum yaz:

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin