Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Ses

İstiklal Marşımızın İlk Hali

İstiklâl marşımızın kabulünün ardından 1924'te bestelenmesi için açılan yarışmaya 24 besteci katılmış ve seçici kurul Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiş. Resmi olarak 1930 yılına kadar çalınmış, ancak 1930 da değiştirilerek o dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de yaptığı bestesi resmileşmiş ve hâlende kullanmaktayız. Marşımızın armonilemesi Edgar Manas, bando için düzenlemesi ise İhsan Servet Künçer tarafından yapılmıştır.(kaynak: wiki)

İstiklâl Marşımızın İlk Hali:

[mp3=http://www.sezercik.net/content/uploads/files/istiklal-marsi-1.mp3]İstiklal Marşı İlk Hali[/mp3]

Bu da ilk halin düzenlenmiş versiyonu:

[mp3=http://www.sezercik.net/content/uploads/files/istiklal-marsi-2.mp3]İstiklal Marşı İlk hali(düzenlenmiş)[/mp3]

Aslına bakarsanız Türk sanat müziği gibi. Dinlenmesi hoş. Ama bir ülke marş olarak kullanabilirmi orası yorumunuza kalmış. Bu verdiğim ilk halini Mustafa Kemal herkes söyleyebilsin diye yürürlükten kaldırıp bugün kü kullandığımız besteyi yürürlülüğe koymuş.

3 kişi yorum yapmış:

 • bence bu hali de çok hoş.ama mehter marşına benziyor biraz.dinlettiriyor ama şu anki istiklal marşımız gibi bir his virmiyor dinlerken.ya da biz şu anki marşımızı çok benimsedik başka hiçbirşey aynı etkiyi gösteremez diye düşünüyoruz :) bu halini daha önce hiçbiryerde duymamıştım sezer,güzel paylaşım :)

  hulya

  22 Ocak 2011, 16:41

 • Teşekkür ederim hülya. Dizelerin güzelliğinden olsa gerek her türlü besteyle dinletiyor.

  Sezer

  22 Ocak 2011, 18:41

 • bende duymamıştım daha önce güzelmiş ...teşekkürler.. (y)

  cennet

  2 Ekim 2011, 14:30

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin