Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Facebook'tan Sonra

FacebookFacebook hayatımıza girdi gireli hayatımız oldukça değişti. Sosyallik dediğimiz kavram tamamen sanal ortama taşındı. Ardından twitter'dı foursquare'di derken aldı başını gitti. Eskisi gibi bildiklerimizi kendimizi saklamaktan sıyrılıp birşeyler paylaşmaya birşeyler söylemeye aç insanlar olduk çıktık. Öyle ki artık nerdeysek onu bile paylaşma ihtiyacı duyuyoruz. Kime neyse. (facebook kapanırsa?)

Ama şöyle bi durum var ki sosyal ağ dediğimiz kavramlar insanların özgüvenini ortaya çıkardı. Düşüncelerini doğru yanlış, saçma mantıklı farketmeden paylaşmaya yöneltti. Önceden nick diye bir kavram vardı ki insanlar kendi kimliklerini ifşa etmekten korkardı. Tanınmamak, gizli kalmak  ya da başka bir kimlikle ünlenmeye çalışmak internetin temel amacıydı. İnsanlar artık kendi isim ve sıfatlarıyla birşeyler yapmaya çalışıp gerçek kimlikleriyle tanınmak, kendi isimlerini marka haline getirmek istiyor. (sosyal ağlarda neler oluyor)

Sonrasında Allah Mark Zuckerberg'e yürü ya kulum dedi. Oda büyük adımlarla yürüdü ve şimdi ulaştığı yer bir telefon uygulamasını(instagram) bir milyon dolara gözünü kırpmadan alabilecek bir konum. Öyle ki Mark'ın ilk başlarda kurduğu thefacebook(evet ilk adı TheFacebook), sadece profil oluşturmadan ibaretti. Daha sonra eklenen fotoğraf paylaşma, video paylaşma derken patladı gitti.  Kendisi o zaman ki bir yazışmasında "insanlar aptal, kendileri bana iletişim bilgilerini isimlerini veriyolar" diye bir cümle söylediğide rivayet edilir. Ne derece doğru bilemem ama bilgilerimizi kimle neyle paylaştığımızın farkında olmadan her taraf giriyoruz artık.

Facebook'un aslında temel amacı reklam verene: bir reklam veren olarak diyorum ki benim ürünümü 18-22 yaş arasında iç anadolu bölgesinde yaşayan bayanlara tanıt. Facebook'ta bana uygun kitleyi bana sağlayarak reklamların doğru kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Sistem kullanıcıya yönelik gibi görünsede durum çok farklı.

Bütün bunları bir tarafa bırakırsak facebook bize yeni anlamlar ifadeler kattı. Hepsinden önce Dürtme (poke) diye birşey öğrendik. Son zamanlarda biraz geri plana atılmış olsada "X sizi dürttü" diye bildirimler aldık, dürttük, dürtüldük.

Arkadaş kavramı Facebook ile çok değişti. Birşeyler paylaştığımız değil Facebook'ta ekli olanlar arkadaşımız oldu artık. Yolda görse selam vermeyecek, belkide sadece bir kere konuşmuşluğumuz olan kişiler arkadaşımız oldu.Yolu geçtim, facebook'ta ekleyip bir selam yazmayanda çok.

Doğum günü, yıl dönümü gibi özel günlerde artık önemini kaybetti. Eskiden sevdiğimiz insanların doğum günlerini aklımızda tutup kutlardık ki özel olduklarını hissederlerdi. Şimdi Facebook olmasa kimse kimsenin doğum gününü hatırlamayacak(elbet istisna vardır).

İnternet ortamında değişmeyen şeyler de var tabi. Yukarda da bahsettiğim gibi olmadığı biri gibi görünme halen geçerli. Evde oturup tv karşısında pineklerken başka bi yerlerde başka bişeyler gibi yapıyomuş gibi gösterenler yok değil. Ki zamanla bu tarz şeylerde aşılacaktır.

Şunuda söylemeden geçemeyeceğim, HÂLÂ kendi durum güncellemesini, paylaşımını beğenenler var. Yapmayın Allasen.

Şimdi bütün bu yazdıklarımdan "Ne yani facebook kullanmayalım mı" diye düşünenler olacak. Hayır tabiki facebook çağında Facebook profilinin olmaması sosyal çevreden uzak kalmak demek. Sadece neleri değiştirdi değinmek istedim. Ama dikkat edin her sohbette facebook'un adı en az bir kez geçecektir. O kadar içimizde.

Bol poke'li, Like'li günler :)

2 kişi yorum yapmış:

  • Bu yazıyı ben yazıyor olsam bütünüyle şikayet içerikli bir yazı olurdu herhalde,başlığı görünce de o beklentiyle okumaya başladım :D öncelikle o doğum günü olayı varya eeeeen çoook takıldığım konu,en yakınların bile hatırlamıyor be yazar :) bir de kendi paylaşımını beğenenler beni de benden alıyor :D bu kadar şikayete,yakınmaya rağmen hala kullanmaktayım.Kullanmasan napacaksın,ha facebooku deactive etmişsin ha rehberi yedeklemeden format atmışsın.

    hulya

    14 Kasım 2012, 9:27

  • Yazıda yazmıyor ama bide ``benim facebook profilim yok, ben facebook kullanmıyorum`` diyerek kendini kool sananlar var beni bitiren. bide şuna bak http://www.sezercik.net/oku/facebook-kapanirsa.html en fena hali.

    Sezer

    14 Kasım 2012, 10:48

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin