Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Facebook Uygulama Geliştirme: İzin Alma ve Duvara Yazma-2

Daha önce fırsat bulduğum bir anda yazdığım örnek kodları Facebook Uygulama Geliştirme: İzin Alma ve Duvara Yazma başlığı altında paylaşmıştım. Fakat ayrıntılı açıklamaya vaktim olmadığı için sadece kodlar üzerinde gösterip yayınlamıştım. Fırsat bulmuşken bu yazıda, aynı kodları daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak istedim.


Facebook Php Sdk'sını indirdiğinizi ve şu yazıya göre facebook üzerinden uygulamanızı oluşturduğunuzu varsayıyorum.

Facebook, yaptığınız sayfaları gelişmiş bir iframe mantığı ile kendi sayfası üzerinden gösteriyor. Bu demektir ki yaptığınız uygulama hem kendi sunucunuz üzerinde hemde facebook sayfası üzerinde çalışacaktır. Yaptığım örnek uygulama hem kendi sunucusundan (burada) hemde facebook üzerinden (burada) çalışacaktır. Tavsiyem öncelikli olarak kendi sunucunuzda test etmeniz. Böylelikle sorunlara daha çabuk müdahale edebilirsiniz.

Uygulama Sınıfı Oluşturma

Facebook.php dosyasını çağırıp gerekli tanımlamaları yapıyoruz. Ardından yeni bir facebook sınıfı tanımlayıp uygulamamızın çekirdeğini oluşturuyoruz.

 include_once "../facebook/facebook.php";
    $fbconfig['appid' ]     = ""; //api id

    $fbconfig['secret']     = ""; //api secret
    $fbconfig['baseurl']    = "http://apps.facebook.com/fbpostwall/index2.php"; //uygulama yolu
    

    //uygulamayı tanımlıyoruz
    $facebook = new Facebook(array(
      'appId'  => $fbconfig['appid'],
      'secret' => $fbconfig['secret'],

      'cookie' => true,
    ));

$fbconfig['baseurl'] değişkeni, uygulamanın herhangi bir işlem yaptıktan sonra hangi url'ye yönleneceğini belirtiyor. Örneğin üye giriş yaptıktan sonra tekrar bu adrese dönecektir.

Kullanıcı Girişini ve İzinleri Kontrol Etme

$facebook->getUser() ile açık olan oturumu kontrol ediyoruz. Eğer oturum açıksa true değeri dönecek, açık değilse false dönecektir. Eğer oturum açık değilse, facebook sınıfını kullanarak bir giriş urlsi oluşturup kullanıcıyı o adrese yönlendiriyoruz.

     //kullanıcının oturumunu sorguluyoruz. Oturum varsa true, yoksa false dönecektir.    
       $user = $facebook->getUser();
    
    //kullanıcıya giriş bağlantısı yolluyoruz
    $loginUrl   = $facebook->getLoginUrl(

            array(
                'scope'         => 'email,offline_access,publish_stream', // scope değeri istediğimiz izinler
                'redirect_uri'  => $fbconfig['baseurl']

            )
    );
    $logoutUrl  = $facebook->getLogoutUrl();

Adresi oluştururken kullanıcıdan hangi izinleri istediğimizi ve giriş yapıldıktan sonra hangi adrese dönüleceğini belirtiyoruz. İzinleri daha sonra ayrıntılı şekilde anlatacağım. Burda email adresine(email), oturum açık olmadan bilgilere erişme(offline_access) ve duvarına yazma(publish_stream) izinlerini istedik. $logoutUrl ise çıkış bağlantısı.

Kullanıcı Bilgileri Okuma

$facebook->api("/me") ile kullanıcının izin verdiği bilgilerinin tamamını array olarak alıyoruz. Ben array'dan kullanıcının adını(first_name) yazdırdım ve arrayı aynen ekrana bastırdım.

 //kullanıcı bilgilerini alıyoruz

        $userInfo  = $facebook->api("/me");
        echo "Hoşgeldiniz,".$userInfo["first_name"].". <br />Çıkış yapmak için <a href='$logoutUrl'>tıklayınız</a><br />";

       
        echo "Okunan Bilgileriniz:<br />";
        echo '<pre>';
        print_r($userInfo);
        echo '</pre><br />';

Kullanıcının Duvarına Yazma

Bir önceki yazıdan farklı olarak kullanıcının duvarına bir eklenti(bağlantı,resim vb) yazdıracağım.
Sayfa her yenilendiğinde post edilmesin diye bir bağlantı ile aynı sayfaya get ile bir değer yollayıp o değer ile güncellemeyi gerçekleştiriyorum. $facebook->api("/me/feed", 'post', '') kalıbı kullanıcının kendi duvarına yazı göndermemizi sağlıyor.
Gönderilecek eki array olarak gönderiyoruz.

         echo "<a href='".$fbconfig['baseurl']."?tt=1'>Durumunuzu güncellemek için tıklayın</a>";

        if(isset($_GET['tt'])){
        //kullanıcının duvarına yazdırıyoruz.
            try {
                    $statusUpdate = $facebook->api("/me/feed", 'post', array(

                        'message' => "sezercik.net demo uygulaması",
                        'link'    => 'http://sezercik.net',

                        'picture' => 'http://www.sezercik.net/template/default/img/logo2.png',
                        'name'    => 'Sezercik.net',

                        'description'=> 'sezercik.net demo uygulaması ile post edilmiştir.'
                        ));

                } catch (FacebookApiException $e) {
                    d($e);
                }
               

            if (isset($statusUpdate)) {
                echo "<br />Durum ".$statusUpdate['id']." idsi ile güncellendi.";

            }
        }

Uygulama demosu için tıklayın.

Güncellenmiş çalışma dosyası çin tıklayın.

Mesela bir video uygulaması yaptınız, kullanıcı videoyu izlediği anda yukardaki tekniği uygulayarak kullanıcının videoyu kendi duvarında paylaşmasını sağlayabilir ve uygulamanızın reklamını yapmış olmasını sağlayabilirsiniz. Şimdilik sadece php ile yazıyorum. FBJS ile daha dinamik uygulamalar oluşturmak mümkün.

Aynı konuyu daha ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Sürç-ü lisan ettiysem affola.

61 kişi yorum yapmış:

 • Aga Bi Zahmet Msn mi Eklesen Yardım eTsen Olr mu ? Birde Özrdilerm Kontrol Etmeden Önceki Yazıya Yorum Yaptm :) bu konuyla ilgili bir şeyler soracamda

  Mertcan

  27 haziran 2011, 21:2

 • iframeden fbml ye nasıl geçicez hala bulamadım :/

  rüştü

  28 haziran 2011, 10:6

 • @rüştü facebook artık sadece iframe destekliyor. Daha önceden açtığın uygulamalarda fbml görürsün, ama yeni açtığında sadece iframe seçeneği görünür. Iframe kullanmak daha mantıklı, html olarak kodlayıp daha sonra facebook düzenien uyarlayabilirsin. yukarda ki ekte gerekli düzenlemeleri yaparak sunucuna attığında çalışması gerekli.

  Sezer

  28 haziran 2011, 13:28

 • @sezer hmm.. o zaman boşuna uğraştım desene :) şimdi ben bu izinleri aldırttım diyelim. kullanıcı bilgilerini nereden göreceğim acaba? sql`e kayıt etmiyor mu izin verdiklerinde? bir de bununla ilgili bir yazı yazarsanız süper olucak. çok çok teşekkürler. cevap bekliyorum

  rüştü

  28 haziran 2011, 13:45

 • Anlatım gerçekten çok iyi olmuş. İnternetteki birçok karmaşık sayfadan çok çok daha iyi. Bana bu durum güncellemeyi yönetici olduğum sayfaya nasıl uygulayacağımı anlatabilirmisiniz?

  Sinan

  1 Temmuz 2011, 11:34

 • @rüştü, $userInfo = $facebook->api("/me"); echo $userInfo["first_name"]; gibi bilgilerini ekrana yazdırabilirsin. $userinfo bir array ve içerisinde izin aldığın bilgiler yer alır.

  @sinan, yönetici olduğun sayfa için uygulamana izin vermen gerekli. Daha sonrasında $user olarak sayfa id'ni tanımladığında sayfanın duvarına yazacaktır.

  Sezer

  2 Temmuz 2011, 11:38

 • Hocam malesef duvara yazdiramadim :(

  Ahmet

  4 Temmuz 2011, 2:25

 • Merhaba öncelikle bu güzel yazılarınız için teşekkür ediyorum. Sormam gereken bir şey var. echo $userInfo[``link``]; komutu ile kullanıcının profil adresini ekrana yazabiliyoruz. Uygulama yapıp sayfama ekleyeceğim ve bu seferde sayfanın adresini yazdırmam gerekiyor. Bunun için komut olarak ne vermeliyim? Teşekkürler.

  sami

  9 Temmuz 2011, 18:51

 • Sezer bey index2.php de bulunan duvara yazdırma komutları varya ``Durumunuzu güncellemek için tıklayın``a tıklandığında kullanıcının duvarında yayınlanıyor. index2.php ye girildiğinde otomatik olarak kullanıcının profiline gitmesini istiyorum. Bu nasıl olacak? Tıklamadan...

  Ahmet

  9 Temmuz 2011, 19:37

 • @Sami, sayfanın adresini base_url olarak tanımladığınız değeri verebilirsiniz. Tabi demek istediğiniz buysa.

  @Ahmet, if(isset($_GET['tt'])){ kısmından aşağısı duvara yazmayı sağlayan kodlar.  if(isset($_GET['tt'])){ kısmını ve en alt satırdaki kapatma parantezini silerseniz sayfa yüklendiği an duvara yazılacaktır.

  Sezer

  10 Temmuz 2011, 0:5

 • uygulamamın api id ile secret kodunu girdim ama izin isteği sayfası çıkmadı bir hata meydana geldi yazıyor nedendir :(

  serdar

  10 Temmuz 2011, 0:44

 • tamam o adımı geçtim şimdide böyle diyor ....sayfa yüklenirken hata oluştu. Boş yanıt alındı.

  serdar

  10 Temmuz 2011, 0:54

 • sezer hoca ben hala çözemedim olayı neden boş yanıt alındı diyo :(:(

  serdar

  10 Temmuz 2011, 2:9

 • @serdar aldığınız hata facebook uyarısı mı, yoksa tarayıcı hatası mı? Eğer facebook sayfası içerisinde hata mesajı alıyorsanız yönlendirmelerde sorun vardır. Tarayıcı hatası ise şayet, php kodlarınızda bir hata vardır. Yaptığınız uygulamayı facebook üzerinde değilde kendi sunucunuzda çalıştırdığınızda hatayı daha net görebilirsiniz.

  Sezer

  10 Temmuz 2011, 11:11

 • Sezer hoca herşey tamam yaptım çoook teşekküler. şimdi 4 tane sorum var cevaplarsan sevinirim 1- giriş yapmak için tıklayın deyince neden facebook logosu çıkıyor ona tıklamadan yada görünmeden izin sayfasına direk gitmesinin yolu yokmu? 2- duvara post ettikten sonra üye id si falan çıkıyor onun yerine başka bir sayfaya girmesi mümkün değilmi? 3- ilk açılış ekranında izin vermeniz gerekir yazısı yerine bir resim gösterip resime tıklayarak izin sayfasına göndermek mümkün değilmidir? 4- uygulamaya izin veren kullanıcılar için ilerde onlar bişey yapmadan biz direk duvarlarına link post etmemiz mümkünmü? bunları yanıtlarsan çok sevinirim çok teşekkürler devamlı takipçinim artık ;)

  serdar

  10 Temmuz 2011, 11:16

 • @Serdar; anladığım kadarıyla html ve php bilginiz biraz az. İlk sorunuz javascript ile yönlendirmeden kaynaklanıyor. Onu araştırıyorum. ikincisinde kodlarda $statusupdate 'nin kontrol edildiği ifadeye header ile yönlendirme yapabilirsiniz.Üçüncüsü, evet $user değerini kontrol ettikten sonra yazı yerine bir resime bağlantı vererek izin isteyebilirsiniz. Son olarak 4. soruda evet, izin veren kullanıcıların id'leri ile duvarlarına uygulama olarak post edebilirsiniz. Umarım cevaplar yeterlidir. Dediklerinizi yapmak için temel php bilgisi gerekli. Kolay gelsin.

  Sezer

  10 Temmuz 2011, 11:41

 • evet fazla bilgim yok :( kullanıcıların id`leri ile duvarlarına uygulama olarak post edebilirsiniz. demişsin hoca idleri benimmi kaydetmem gerekiyor ?

  serdar

  10 Temmuz 2011, 11:48

 • Ayarlardan Auto-resize kısmını işaretledim. ama height kısmının daha da büyük olmasını istiyorum. bunu nasıl yapacağımı ayrıntılı bir şekilde anlatır mısınız?

  ahmet

  18 Temmuz 2011, 18:44

 • Başardım Sezer Emegine Saglam Ayıptır Söylemesi 2 Gündür Uğraşıyorum.. :))

  Özkan Pir

  21 Temmuz 2011, 15:19

 • Hocam http://apps.facebook.com/fbpostwall/ uygulamanızın indexi gibi nasıl yapabiliriz? Onun içeriğini mail olarak atabilirseniz sevinirim. Sağlıcakla

  Mehmet

  22 Temmuz 2011, 0:21

 • Serdar; idleri kaydetmeye gerek yok. id'ler getAppUsers isimli bir arrayda tutuluyor.
  Ahmet iframe genişliğini facebook javascript sdk ile FB.Canvas.setSize fonksiyonunu kullanarak ayarlayabilirsiniz.
  Mehmet dediğiniz uygulamanın çalışma dosyaları bir önceki yazıda (burda) mevcut.

  Kolay gelsin.

  Sezer

  24 Temmuz 2011, 9:35

 • s.a ya kaç gündür uğraşıyorum uygulamam da bi sayfa ismini çıkartamadım arkadaş yaaa yardım edin biriniz bilen varsaa... fb:name ile online olan kullanıcı uygulamyı ziyaret edince ismini yazdırıyorum ama uygulamam başka bi sayfada ekli ve uygulamamı hangi sayfa kullanıyorsa o sayfanın isminin çıkması lazım ama yapamadım bilen varmı bir kod vs. vs. Çok dua ederim ya :(( facebook.com/by.eskaza buradayım ulaşın lütfen...

  mustafa

  24 Temmuz 2011, 20:31

 • İyi günler bu uygulamada kullanıcı sayfaya girip durumumu güncelle dediği an kullanıcının duvarında ilgili link paylaşlıyor. Benim yapmaya çalıştığım şey ise 3,4 vs.. kullanıcının duvarında birşey paylaşmak yani uygulamayı yapan kişi tarafından başka kullanıcıların sayfasın birşey nasıl paylaşabiliriz.

  tolgahan

  5 Ağustos 2011, 17:9

 • Tolgahan, dediğiniz konu offline post etme olayı. Şu an siteyle ilgilenemiyorum, ancak bu hafta içerisinde konu hakkında bir yazı yazmayı planlıyorum. İnş o zaman daha yardımcı olabilirim.

  Sezer

  7 Ağustos 2011, 21:33

 • Bir şekilde yapmayı başardım yanlız uygulamanın adı yazıyor mesala deneme uygulaması aracılığıyla şunu paylaştı şeklinde. Şimdi bunu kaldırmak için uğraşıyorum. Konu hakkında yazınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

  tolgahan

  8 Ağustos 2011, 9:30

 • Güzelmiş teşekkürler

  Kemal

  8 Ağustos 2011, 16:6

 • Tolgahan, "uygulama aracılığıyla" ibaresini kaldırmak sanırım olmuyor. Araştırmak gerek.

  Kemal, ben teşekkür ederim, kolay gelsin.

  Sezer

  11 Ağustos 2011, 17:40

 • Bazıları yapmış bulunca burda paylaşacam kolay gelsin ben

  tolgahan

  11 Ağustos 2011, 17:43

 • Hocam bu kodlarda bir terslik olabilir mi acaba işlemiyor da

  Kemal

  11 Ağustos 2011, 17:46

 • hangi kodlarda ayrıca gtalka eklesene ordan konuşalım

  tolgahan

  11 Ağustos 2011, 17:48

 • Uygulamayı kullanabilmek için giriş yapmış ve uygulamaya izin vermiş olmalısınız. Uygulamaya izin vermek/oturum açmak için buraya tıklayın. Diye çıkan yazıda tıkladıktan sonra Facebook logosu olan başka bir sayfa çıkıyor. Orayı tıklayınca izinleri istiyor ama orada tıklamayı sağlayacak bir uyarı yok. O Sayfaya müdahale etme şansımız varmı?

  Mesut AYDIN

  13 Ağustos 2011, 15:59

 • @tolgahan, gtalk kullanmıyorum, dediğiniz kodları burda paylaşırsanız herkes faydalanır.

  @Kemal, kodlarda bir hata yok. Zira örnek uygulamada kullanılan kodları aynen paylaştım. Api bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

  @Mesut, kodlarda izin vermek için buraya tıklayın ifadesinde bağlantıya target="_top" alt elementini eklediğinizde istediğiniz gibi olacaktır. Örnek uygulamayıda düzenledim.

  Sezer

  13 Ağustos 2011, 21:10

 • Uygulamayı kullanan kişilerin listesini nasıl alabilirim. Uygulamaya giriş yapanları veri tabanına kaydediyorum ama kullanıcı uygulamayı silerse bende hala kayıtlı kalacak. kullanıcı listesini sürekli güncel tutmam lazım. getAppUsers anladığım kadarıyla sadece uygulamayı kullanan kişinin arkadaşlarını getiriyor. 5 saattir arıyorum bulamadım. Bir de uygulamayı kulllanan kişilerin izinlerini kontrol edemiyorum. uid yerine kendi id mi yazınca oluyor. Ama uygulamaya kayıtlı kullanıcının izinlerini göremiyorum. fikri olan var mı?

  Bahadır

  30 Ağustos 2011, 23:23

 • Uygulama düzenlemenin yeni ara yüzünde geliştiricilerin nasıl gizleniceğini bi türlü bulamadım bir bilgin varmı acaba uygulamanın profil sayfasının bilgilerinde geliştirici olarak görünmek istemiyorum yardımcı olabilirmisin şimdiden tşkederim

  Şahin

  7 Eylül 2011, 13:3

 • aciklamalar baya kisa onun icin yeni baslayanlar icin tam ne denilmek istendigi belli degil, örnegin php sdk ye kendi serverimiza mi yüklüyoriz veya Facebook üzerinden uygulamaya mi ekleniyor bunlar anlatilmamamis. Kolay gelsin

  Fatih

  8 Kasım 2011, 14:53

 • @Bahadır; veritabanında kullanıcıların access_token'lerini de kaydet. uid ile gönderirken access_token ifadesini de gönderirsen o kullanıcının uygulamana verdiği tüm yetkileri kullanabilirsin.

  @Şahin, geliştirici paneline baya bi kurcaladım, bende bulamadım. Ama uygulama ayarlarında Roles kısmında developers olarak kimseyi atamazsan ismin yazmıyor galiba. Kendini sadece Administrator olarak eklersin, olabilir.

  @fatih, php-sdk dediğimiz şey php dosyası. Kendi uygulama sayfana çağırarak kullanıyorsun. Php ile uygulama yapabilmek için en azından temel php bilgisine sahip olman gerekli.

  Sezer

  8 Kasım 2011, 21:6

 • Ben yönetici olduğum sayfalardan birinin duvarına rahatlıkla yazırmayı başardım. Ancak sayfa duvarına sayfanın adı ile değilde benim Adım ve Soyadım ile gönderi atıyor. Sayfanın adıyla nasıl yapabiliriz.

  Sinan

  9 Kasım 2011, 14:55

 • @Sinan Sayfa Ayarları kısmında Ayarların Sekmesinden Paylaşım Tercihleri: Tikini işaretle dene bir Belki Olur :)

  Mert Can

  9 Kasım 2011, 21:47

 • Sinan, Mertcanın dediğini deneyebilirsin. Eğer facebook hesabını sayfa olarak kullanırsanda, sayfa olarak post edecektir. Ya da bunu yapmak istemem dersen sayfanın access_token'ini post ederken göndermen gerek. Sayfanın access_token'ini nasıl alacağım dersen eğer, eski developer sayfasından direk alabiliyordun, değiştiğinden beri kurcalayamadım, bulduğumda paylaşırım.

  Sezer

  9 Kasım 2011, 23:26

 • Fatal error: Class `Facebook` not found in /home/alanadi/domains/alanadi.org/public_html/facebook/Facebook.php on line 7 bunu nasıl aşabilirim üstadlar :(

  Gürcan

  20 Kasım 2011, 18:47

 • @Gürcan, belliki  facebook.php'yi include ederken yolu yanlış vermişsin. Kodlarının başına facebook.php yi include etmen gerekli. 

  Sezer

  20 Kasım 2011, 19:23

 • hocam msn adresim linux-tr@linux.net yardımcı olurmusunuz sizin tarif ettiğiniz şekilde yaptım fakat o satırda hata veriyor lütfen bir bakabilrseniz çok müteşekkir kalacağım

  Gürcan

  20 Kasım 2011, 19:32

 • @gürcan msn eklerim fakat pek fazla açamıyorum. Php bilgin olduğunu varsayarak, include yolunu gösterirken ya hata yapıyorsun, ya da sunucu kaynaklı bir problemin var.

  oluşturdugun dosyanın dizininde facebook diye bir klasör olduğunu ve içinde facebook.php dosyasının olduğunu düşünürsek, oluşturduğun dosyanın başına include("facebook/facebook.php"); satırını eklemelisin. En azından temek php bilgin yoksa yardımcı olamayacağım, üzgünüm.

  Sezer

  22 Kasım 2011, 23:50

 • Merhabalar.. uygulamamızdaki kullanıcı girişi için atanacak hash numarasını neye göre belirliyoruz? Mesela kişinin e-posta adresine göre mi? Örneğin bu link bir facebook uygulamasına ait sunucum.com/oyun/?id=100002560761662&h=<em>bde4baa05d72a2e2a6826093ec6d5ffa</em> sunucum.com adresinden sonraki id ve hash numaraları orjinaldir :) nasıl yapabiliriz bi yardımcı olursan çoook çok mutlu olcam :)

  Vedat

  23 Aralık 2011, 10:31

 • Tam olarak bahsettiğiniz kullanıcı izin almadıysa alması için giden url den bahsediyorsanız eğer $loginUrl ile facebook api kendisi belirliyor. Biraz daha açık yazabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

  Sezer

  23 Aralık 2011, 22:12

 • uygulamayı önerirken Request_ids ini veritabanına nasıl kayıt ettiririz bir bilgin varmı acaba ?

  Sahin

  29 Ocak 2012, 1:51

 • $_get ile request_id yi alıp veritabanına kayıt ettirebilirsin.

  Sezer

  29 Ocak 2012, 21:59

 • hocam Parse error: syntax error, unexpected T_STRING, expecting `)` in /home/webhayal/public_html/begen/index2.php on line 61 hatası 61. satırda `description`=> `Abone` war sonuna `description`=> `Abone`, koyarak yapıorum olmuo normal halıyle olmuo bir bkarmsnz

  ahmet

  2 Şubat 2012, 14:42

 • hatada `description`=> `Abone` den sonra ) gelmesi gerek diyo. Kodlarını bi kontrol et, yazıdakilerle karşılaştır.

  Sezer

  3 Şubat 2012, 11:4

 • Szer bey messenger adresimi belirttim, yardımınızı bekliyorum iyi günler kARŞILIK OLACAKTIR.

  tarık

  2 Mart 2012, 16:14

 • Merhaba, pek fazla kullanmasamda msn`den ekledim. Facebook sayfamdan ya da sezer[ at ]sezercoban[ . ]com adresinden mail ile ulaşabilirsiniz.

  Sezer

  3 Mart 2012, 15:21

 • Duvara post etmeyi gayet başrılı bir şekilde tamamladım. Benim bir aklıma takılan bir başka konu ise; arkaplanda yaptığım uygulamarı kullanan userların sayfamı beğenmeleri. Uygulamaya giren yada kullanan herkes sayfamı direk beğensin istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.. ^^

  Cooks

  23 Eylül 2012, 22:44

 • Facebook uygulamalar ile sayfa beğendirmeye izin vermiyo. Kullanıcı illaki beğen butonuna kendi basması gerek. Ama javascipt ile beğendiren kodlar var. oto-like diye aratabilirsiniz.

  Sezer

  30 Eylül 2012, 12:54

 • Bu sdk dosyaları bır suru hangısnı atmam gerekıyor tam olarak net bır sekılde calısan dosyaları bır zıp halıne getırıp yayınlayabılırmısınız?

  hakan

  26 Eylül 2012, 22:31

 • https://github.com/facebook/facebook-php-sdk adresinden yukardaki zip butonuna basarak son halini indirebilirsiniz. İndirdiğiniz klasörde src klasorunu dizine atıp facebook uygulama yapacağınız sayfaya src içindeki facebook.php dosyasını include etmeniz yeterli.

  Sezer

  30 Eylül 2012, 12:57

 • Sezer hocam merhaba; Ben flatcast radyosunu facebook üzerinden dinletebilmek için basit bir uygulama yaptım bendeki host domain v.s malasef https: desteklemiyo heroku githup v.s uğaşmayım diye bende jelastic.dogado.eu üzerinden kurdum buraya kadar herşey normal uygulama sorunsuz çalışıyor https://apps.facebook.com/radyoarzu Benim uygulama şuan sadece index.jsp ve 3 tane dosya.swf dosyası ile çalışıyor Şimdi sorum bu uygulamayı kabul edenlerin kendi duvarında ____________________________________________ ARZUFM DINLIYORUM SİZLERİDE BEKLERİM Ve Altta Uygulama Linki ____________________________________________ Böyle birşey olmasını istiyorum mynet çanak okeyde oldugu gibi Sizin vermiş olduğunuz dosyaları editleyip nereye koymam gerekiyo halen anlamadım şimdiden teşekkür ederim.

  arzufm

  3 Ekim 2012, 20:33

 • arzufm demiş ki;
  Sezer hocam merhaba; Ben flatcast radyosunu facebook üzerinden dinletebilmek için basit bir uygulama yaptım bendeki host domain v.s malasef https: desteklemiyo heroku githup v.s uğaşmayım diye bende jelastic.dogado.eu üzerinden kurdum buraya kadar herşey normal uygulama sorunsuz çalışıyor https://apps.facebook.com/radyoarzu Benim uygulama şuan sadece index.jsp ve 3 tane dosya.swf dosyası ile çalışıyor Şimdi sorum bu uygulamayı kabul edenlerin kendi duvarında ____________________________________________ ARZUFM DINLIYORUM SİZLERİDE BEKLERİM Ve Altta Uygulama Linki ____________________________________________ Böyle birşey olmasını istiyorum mynet çanak okeyde oldugu gibi Sizin vermiş olduğunuz dosyaları editleyip nereye koymam gerekiyo halen anlamadım şimdiden teşekkür ederim.
  Hocam sizin yaptığınız php uygulama izinlerini index.jsp yapabilisek benim sorun cözülecek sanırım cünki benim uygulama yaptigim yerde sanirim sadece index.jsp yada index.html destekliyor .

  azufm

  3 Ekim 2012, 22:58

 • Merhaba, Javascript konusunda net bir bilgim yok fakat Facebook`un javascript kütüphanesini kullanarak yapılabilir diye düşünüyorum. Öncelikle uygulamanıza giren herkesten izin isteyip verdikten sonra dinlemelerine izin vereceksiniz, daha sonra her dinlemeye girdiklerinde fonksiyon çalıştıracaksınız. Fırsat bulduğumda ufak bi araştırma yapıp yazarım.

  Sezer

  4 Ekim 2012, 0:56

 • Tamam hocam teşekkür ederim, sizden haber bekliyoum sitenizi takip etmeye devam edecem, eğeki ben bir çözüm bulusam buda mutlaka paylaşırım başarılar dilerim.

  arzufm

  4 Ekim 2012, 3:17

 • Şöyle bir yazı hazırladım : http://www.sezercoban.com/facebook-uygulama-olusturma-javascript-ile-durum-guncelleme/ İşinizi görür diye umuyorum. Eğer daha ayrıntılı bir çalışma/script`e ihtiyacınız olursa eğer, msn`adresimi ekleyin, ücretsiz/ücretli destek ve yazılım sağlayabilirim. mongoose_cry[at]hotmail.com Kolay gelsin.

  Sezer

  4 Ekim 2012, 22:8

 • Merhabalar hocam, Öncelikle paylaşım için teşekkürler,şimdi ben post ettim,ama başka bir adresten uygulamaya giremiyor.Başkasının duvarına post atamıyorum.Nasıl bir ayar yapmalıyım?

  Onur

  2 Kasım 2012, 14:16

 • Merhaba, başkasının duvarına post atmak için o kullanıcının access token`ini kaydetip post atarken onun idsi ile kullanmalısınız. Access token olarak araştırırsanız yeterli bilgiye erişebilirsiniz. Tabi php bilginiz oldugunu varsayıyorum.

  Sezer

  2 Kasım 2012, 19:19

 • Anlatım ve cevap için tekrardan teşekkür ederim üstat, Ondan önce başka bir sorunla karşılaştım.Uygulamayı benden başkası göremiyor.Uygulama sayfasına gittiğinde 404 hatası alıyor.Uygulamayı oluşturduktan sonra yahut oluşturulma sırasında ayar ve ya izin mi alınması lazım? Teşekkür ederim.

  Onur

  2 Kasım 2012, 22:35

 • 404 veriyosa uygulama ayarlarında canvas page bölümüne yanlış url yazıyorsunz demektir. .com/fbuygulama/index.php de ise eger facebook.com/uygulama ya girince o adresi acacak. uygulama ayarlarına .com/fbuygulama/index.php yazmalısınız.

  Sezer

  2 Kasım 2012, 22:41

 • Sezer demiş ki;
  404 veriyosa uygulama ayarlarında canvas page bölümüne yanlış url yazıyorsunz demektir. .com/fbuygulama/index.php de ise eger facebook.com/uygulama ya girince o adresi acacak. uygulama ayarlarına .com/fbuygulama/index.php yazmalısınız.
  Hocam yanlış yaptım heralde, http://apps.facebook.com/onurparlak/ uygulama sayfası bu. App Domains : onurparlak.net Site adresi :http://www.onurparlak.net/facebook/ Canvas url :http://www.onurparlak.net/facebook/index.php/ Sayfa Sekmesi :http://www.onurparlak.net/facebook/index.php/ Index.php,facebook dizini altında.Nerde yanlış yapıyorum acaba?Çok teşekkür ederim.

  Onur

  2 Kasım 2012, 23:14

 • bi defa ....net/facebook/index.php diye bi dizin yok. buna tıklayınca acılması gerek. Canvas url kısmıda yine ..net/facebook/index.php olmalı. anlatım eskide olsa şu adrese bakabilirsiniz: http://www.sezercik.net/oku/facebook-uygulama-gelistirme-yeni-uygulama-olusturma.html

  Sezer

  3 Kasım 2012, 3:23

 • Hocam senide çok meşgul ediyorum afedersin,lakin çözemedim.Dizini silmiştim o yüzden bulamadım heralde. Site adres : ..net/fbapiwall/index.php Canvas url : ..net/fbapiwall/index.php/ yine aynı sorun başka hesapta 404,face adresinden de konuşabiliriz. http://www.facebook.com/profile.php?id=;100002873815954

  onur

  3 Kasım 2012, 9:59

 • Sezer Bey merhabalar facebook uygulama konusunda gorusmemiz lazim . msn adresini veya skype adresini erdoo@yandex.com mailler misin.

  mt2shop

  10 Şubat 2013, 4:46

 • Hocam Payments konusunda da bir php örneği yazabilir misiniz?

  murat

  10 Mart 2013, 2:44

 • Payments konusunda henüz bi çalışma yapmadım. Yakın zamanda yaparsam, diğer blogumda (www.sezercoban.com) da yayınlayacağımdan emin olabilirsiniz.:)

  Sezer

  10 Nisan 2013, 18:40

 • Tam olarak nasıl olucak . ``Facebook.php dosyasını çağırıp gerekli tanımlamaları yapıyoruz. Ardından yeni bir facebook sınıfı tanımlayıp uygulamamızın çekirdeğini oluşturuyoruz.`` derken ne demek istesiniz anlatabilirmisiniz

  Ozan

  6 Nisan 2013, 22:26

 • Uygulamayı yapacağımız sayfamıza, facebook`un bize sağlamıs oldugu facebook.php dosyasını include yöntemi ile çağırıyoruz. Yeni bir sınıf olarak uygulamayı oluşturuyoruz. PHP bilginiz yoksa, include ve sınıflar konularını araştırabilirsiniz.

  Sezer

  10 Nisan 2013, 18:42

 • Dostum senden Allah razı olsun. 3 gündür bunlarla boğuşuyorum sayende hallettim..

  Strateji oyunu

  21 Ağustos 2013, 2:38

 • Hocam merhaba şimdi ben facebook bağlantısı izinler felan hepsini php ile hallettim .Fakat şöyle bi sorunum var.İzin aldıktan sonra oyunu websitemde açıyor facebookun içinde açmıyor Neden acaba ???

  bugrahan

  22 haziran 2016, 5:11

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin