Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Asp, Php ve Mysql Bir Arada Kullanmak

Windows'da ISS üzerine php kurmak başlı başına bir bela. Mysql'di, Connector'dü derken büyük bir külfet oluşturuyor. Windows üzerinde php ve mysql'i kullanmak için Apache kurulumunu yapan Xampp, Appserv gibi bir çok program var. Ancak sadece bu programlarla ASP-MySql bağlantısı yapmak mümkün değil. Anlatacağım yöntemle Asp,Php ve mysql'i birarada kullanabileceksiniz. Local'de çalışmak için oldukça kullanışlı ve basit.


Öncelikle windows üzerine ASP sayfaları için ISS kuralım. Denetim Masası > Program Ekle Kaldır > Windows Özellikleri Aç veya Kapat 'a tıklayıp Internet Information Services Özelliğini aktifleştirip, World Wide Web > Uygulama Geliştirme Özellikleri'nden ASP yi aktifleştiriyoruz. Windows iss kurulumunu tamamlamasını bekliyoruz.Şimdi http://localhost/ yazdığımızda ISS'nin çalıştığını göreceksiniz.
iss

Ardından Php dosyalarını çalıştırmak için Apachi kurulumunu yapacağız. Apache için ben Xampp kullanıyorum. Farklı dağıtımlarda işinizi görecektir. Xampp'ı kendi sitesinden buraya tıklayarak indirip kurulumu gerçekleştiriyoruz. Kurulumunda zorluk çekmezsiniz zaten.

Şimdi önemli noktaya geldik. ISS ve Apache ikiside aynı portları kullandığından apache'yi açtığınızda ISS dizinine erişemeyeceksiniz. Bunu önlemek içinde ISS'mizin portunu değiştirmemiz gerekiyor. Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar > Internet information Services Özelliğini açıyoruz. Gelen pencerede soldaki menüden sitelere tıklayıp gelen ekrandan Default Web Site'ye sağtıklayıp Bağlamaları seciyoruz. Burdan ISS'mizin default olarak hangi porttan çalışacağını belirtiyoruz. Ben 85 olarak ayarladım, siz 80 dışında bir sayı verebilirsiniz. Tamam diyerek işlemimizi onayladığımızda artık Iss ve Apache portlarını ayırmış olduk. http://localhost:80 yazdığımızda apache, http://localhost:85 yazdığımızda Iss çalışacaktır.

Şimdide Iss üzerinden Apache'deki Mysql' bağlanalım Mysql'in sitesinden mysql odbc connector'ü indirip kuruyoruz. Normal kurulumu yaptıktan sonra Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar 'dan Veri Kaynaklarını seçiyoruz. Gelen pencerede muhtemelen Mysql olmayacak. Ekle diyerek mysql bağlantımızı ekliyoruz.(Bu noktada Apache'nin çalışır durumda olmasına dikkat edin.)

Data Source Name: Mysql
Data Description: Mysql Bağlantısı
TCP/IP Server: Localhost
Port: 3306 (Eğer Xampp portunu değiştirmediyseniz)
User: root
Password :boş (Xampp mysql'e default olarak şifre koymuyor)

Database: kısmınıa test yazıp test butonuna tıkladığınızda Success yazısını aldıysanız olay tamamdır.

Şu anda bilgisayarınızda Asp ve php dosyalarını çalıştırabilir ve her iki dil ile mysql'e bağlanabilirsiniz.
Bir sonraki yazımda da Iss'de ufak tefek ayarlamaları anlatacağım. Kolay gelsin.

3 kişi yorum yapmış:

 • çok teşekkürler harika bir paylaşım olmuş

  safak saracoglu

  22 Ağustos 2011, 9:16

 • Access denied for user ``@`localhost` to database sql`e baglana biliyorum ama veri tabanı şeçtiğim zaman yukarıdaki hatayı alıyorum nasıl çözebilirim ?

  Kartal

  19 Aralık 2013, 1:57

 • Mysql kurulumunda büyük girdiğiniz kulllanıcı adı ve şifreyi bağlantı satırında girmeniz gerekiyor. Belirttiğiniz hata localhost veritabanına giriş izni olmadığını belirtiyor. Kullanıcı kısmına root yazarak deneyin. Olması gerek.

  Sezer

  21 Aralık 2013, 16:38

 • Teşekkürler :)

  rotweider a kafan atan kedi

  18 Temmuz 2014, 3:8

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin