Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri

Ali dağında restore çalışmaları biten Sarnıçlı yeraltı şehri geçen yaz ziyaretçilere açılmış. Namık ve Hakan'la çıktığımız bisiklet turunda gezme fırsatımız oldu. Erciyes Dağı çevresinde, Ürgüp ve Göreme dahil, ziyaretçiler açık ve kapalı bir çok yeraltı şehri var. Ama Ali Dağı'nda bulunan şehrin diğerlerinden farkı içerisindeki Sarnıç. Şehir Ali dağı mesire alanının karşısında.


Bisiklete binmeyeli uzun zaman olmuş, daha ilk yokuşta baya zorlandım. Ali Dağı'nın zorlu yokuşlarında bazen ben bisikleti taşısamda o kadarda yorucu olmadı.

resim1

Yol arkadaşlarım (Hakan ve Namık), sporcu adamlar, kondüsyon tam. O yokuşları canavar gibi tırmandılar, ben geriden aheste aheste takip ettim.

Zorlu yokuşlarda mola.

Mesire alanın karşısında bulunan yeraltı şehrinin girişi. Resimde görülen yer mağaranın girişi. Tam karşısında da çıkış var. Yani içeride bir daire çiziyorsunuz. Şehre bir rehber eşliğinde, 25,30'arlı gruplarla giriliyor. Oldukça dar, alçak koridorlar var.

Şehrin girişi

Şehir milattan sonra 300 yılında yapılmış, bir çok kabile tarafından genelde sığınak olarak kullanılmış. Şehrin sadece 300 metrelik kısmı gezilebiliyor. Açılan kısım toplamda 1 km kadarmış. Toplam uzunluğunun kat kat fazla olduğu düşünülüyor ama açılamıyormuş. Bi rivayete göre bu tünellerin ürgüpdeki yer altı şehrirlerine bağlantısı varmış.

Şehrin haritası

Tünellerde yerleşik hayatın gereksinimlerini karşılayacak herşey var. Aşağıdaki ilk resim  üzüm'den pekmez,telve ve üzüm suyu yapmak için kullanılan şırahane'nin resmi. Yanında ibadethane var ki ibadethane tam bir kilise düzeninde. Onun yanındaki resimde yemeklerin yapıldığı oda. Köylerde tandır diye bilinen odalardan.

şırahaneibadethaneyemekhane

Diğer yeraltı şehirlerinden ayrılan özelliği sarnıç. Sistem nasıl çalışıyor tam çözemedim. Sarnıça su nerden geliyor, nasıl dağıtıyolar anlayamadım. Sarnıcın diğer ucu karanlık. Derinliği 5 metreyi geçiyormuş ilerleryen yerlerde.

sarnıç

Dönüşte ki Kayseri şehir manzarası süperdi. Fotoğraf makinesini titretmişim, iyide etmişim.

kayseri

Sonuç olarak Kapadokya tarafına geldiyseniz Talas Sarnıçlı Yeraltı şehrinede uğramalısınız.

2 kişi yorum yapmış:

  • bu yer altı şehriyle ilgili bilimsel yayın ve makele varsa elinizde lütfen bana ulaşınnnnnn

    aybek

    26 Mart 2011, 17:31

  • Süpersiniz arkadaşlar. Devamını bekliyorum sizden.

    Alper B. Erginer

    30 Haziran 2012, 11:37

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin