Son Tweet:
Son Tweet Yükleniyor..
Yıl 2020 oldu hala Internet Explorer 6 kullanıyosun! Bir sürü güvenlik açığı var. Sonra görsel grafiklerden seni mahrum bırakıyo. Ne gerek var ! Hemen Yeni Bi Tarayıcı Bul !.
X
Yazı

4 Tekerden Dönebilen Araçlar(4 Wheel Steering)

Dört tekerden dönebilen araçlar, daha aktif ve güvenli kullanış sağlamak için 4 tekerede dönme hareketinin verildiği araçlardır. Bu araca ekstradan manevra kabiliyeti anlamına gelir. Aracın dönerken çizdiği dairenin çapını azaltarak ve aracın dönme merkezini ön taraftan aracın arka tarafına doğru kaydırarak daha kısa mesafeden etkin şekilde dönme sağlar. Ön ve arka tekerlerin aynı yöne dönmesi aracın virajda merkez kaç hızlı harekette tekerleklerin durumuyavaş harekette tekerleklerin durumuetkisini azaltmaya yararken, ön ve arka tekerlerin farklı yönlerde dönmesi araca daha keskin bir dönüş hareketi sağlar. Bu iki hareket türünün belirlenmesi araç kullanımı için önemlidir. Yani yüksek hızlarda ön ve arka tekerleklerin aynı yöne dönerek direksiyon hakimiyeti sağlaması ve düşük hızlarda farklı yönlerde dönerek şehir içi kullanımda ve manevralarda kolaylık sağlaması bakımından büyük avantajdır. Arka tekerler ön tekerleklere göre biraz daha sınırlı dönme hareketi yaparlar. Çünkü asıl dönme işini yapan ön tekerleklerdir, arka tekerlekler yardımcı olurlar.  Gelişen teknoloji sayesinde araçlar, aracın hızına göre dönme hareketine karar verebiliyor. Böylece aracın yol tutuşu ve güvenliği yüzde 20'ye kadar artırılabiliyor.


Bu tür araçlar pek yaygın değil ki piyasada da pek fazla bu tarz arabalardan bulmak pek mümkün değil. Ülkemizde fabrikalarda sadece arka tekerlekten dönen liftler (forklift) var. Bunun dışında günlük hayatımızda pek karşılaşmayacağımız bir teknoloji.Ancak dünyada kullanılan bu türden Renault ve Ford marka araçlar var.

Renault Laguna 4WS için bir video:

4 Tekerden dönebilen araçların Avantajları:

  • Dar alanlarda keskin köşeleri dönme de ve yüksek hızda farklı yol şartlarında daha iyi yol tutuşu,
  • Manevra hareketlerine daha hızlı tepki verme,
  • Aracı yüksek hızda şeritte tutmayı kolaylaştırma, yol şartlarından daha az etkilenme,
  • Dar alanlarda keskin dönüş yaparak park sorununu kolaylaştırma.

Kumandalı model araçlarda oldukça sıkça kullanılan bir sistem. Gerçek araçlarda sanırım maliyet ve tasarım konusunda sıkıntı olduğu için uyarlanma oldukça kısıtlı.

Ayrıca 4 tekerden dönen araçların avantajları ve örnekleri için şu videolarada göz atabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=HfNnujH60GM&list=QL&playnext=1
http://www.youtube.com/watch?v=sldOdWYzW7U&feature=BF&list=QL&index=1

Kaynaklar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Steering
http://www.springerlink.com/content/mclan0utblxwawn3/

Youtube'de şans eseri gördüğüm bu tür araçlar nedir nasıl çalışır diye araştırırken 3 saat geçmiş..

Saygılar.

Yorum yaz:

E-mail adresinde Gravatar aktif.<b>,<i> HTML etiketlerini kullanabilirsin. Linklerde otomatik aktif edilecektir.

name*

email*

website

Gönder Gitsin